خوش آمدید

(کار گل زار شود گر تو به گلزار آیی)

(نرخ یوسف شکند گر تو به بازار آیی)

بفرمائید...وبلاگ خودتان است - مارکهای معروف پوشاک ورزشی دنیا

 

 

در این پست میخوام از مارکهای معروف پوشاک ورزشی دنیا بنویسم .حالا این پست تقدیم به شما دوستان

1.پوما(puma)                              

پوما (PUMA) که یک شرکت اصلا" آلمانی اما چند ملیتی است، امروزه به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکتهای سازنده کفش و پوشاک ورزشی به حساب می‌آید.

این شرکت در سال ۱۹۲۴ در شهر هرتزوگن آوراخ  آلمان اصلا" بنام  کارخانه کفش سازی برادران داسلر توسط رودولف داسلر  برادر آدولف داسلر  بنیانگذار آدیداس وبا همکاری برادرش آدولف راه اندازی شد.

از همان ابتدا این شرکت کفشهای ورزشی راحت و سبک و نه چندان گران نسبت به کفشهای دیگر مانند آدیداس را ارایه کرد، که اتفاقا" محصولات آن طرفداران زیادی هم پیدا کرد.

در سال ۱۹۴۸، رودولف داسلر نام این شرکت را به “PUMA Schuhfabrik” تغییر داد. رودولف از همان ابتدا به فکر جهانی شدن و فروش محصولاتش در بازارهای جهانی بود. در سال ۱۹۸۶ این شرکت به سهامی عام تبدیل گشت و توانست وارد بورس سهام شود.

همکنون پوما دارای بیش از سه هزار کارمند در سراسر جهان است و محصولات خود را از طریق نمایندگی‌های رسمی خود در ۸۰ کشور جهان عرضه می‌کند. درآمد این شرکت هر ساله رو به رشد بوده، برای مثال در سال ۲۰۰۳ میزان سود پوما ۱٬۲۴۰ میلیون یورو اعلام شده است.

محصولات پوما از کفش نیز فراتر رفته، بطوریکه همکنون این شرکت انواع پوشاک ورزشی و تجهیزات مختلف دیگر را نیز تولید می‌کند.سود خالص این شرکت در سال 2007 بالغ بر دو میلیارد و سیصدو هفتاد و سه میلیون یورو میشود.

پوما در زبانهای اروپایی به معنی یوزپلنگ آمریکایی. این حیوان دارای سرعت دویدن زیادی است. شاید انتخاب این نام برای این شرکت، به دلیل سرعت بالای این حیوان درنده باشد.

 

 


2.آدیداس(adidas)

  تاریخچه آدیداس                                                                    

در سال 1920 آدولف داسلر (Adolf Dassler) جوان بیست ساله آلمانی شروع به ساخت کفشهای ورزشی کرد و سعی کرد که کفشهای زیبا و با کیفیت را تولید کند. پس از استقبال خوب و شناخته شدن محصولات او، آدولف به فکر ثبت شرکت و پیدا کردن نامی برای محصولات خود افتاد. چون خانواده و دوستان او را آدی (Adi) صدا می کردند او از کلمه Adi و سه کلمه از نام خانوادگی خود استفاده کرد، و نام Adidas را برای شرکت و محصولات خود برگزید.

 

او همچنین برای محصولات خود که در آن زمان فقط کفش های ورزشی بودند، لوگویی را طراحی کرد. شرکت آدیداس و لوگوی آن در سال 1948 به ثبت رسیدند. چندی بعد او به فکر گسترش شرکت خود افتاد و همچنین محصولات خود را فقط به ارایه کفش ورزشی احاطه نکرد. لباسها و گرمکن های ورزشی نیز به محصولات آدیداس اضافه شدند. سپس آدیداس تجهیزات ورزشی مانند توپ و راکت نیز تولید کرد.

با گسترش محصولات آدیداس، آدولف داسلر علامت جدیدی برای شرکت و محصولات خود انتخاب کرد. این علامت از شکل کلی کفش گرفته شده بود. علامت جدید دارای سه نوار – از کوتاه به بلند – بود. چون آدولف نام آدیداس را از کلمه اول نام کوچک و سه کلمه نام بزرگ خود برگزیده بود، پس انتخاب تعداد سه نوار نیز همین ایده را برای او همراه داشت.


در سال 1972 آدی و همکارانش به این نتیجه رسیدند که تغییری را در لوگوی آدیداس انجام دهند. چون همان سال مسابقات المپیک در شهر مونیخ برگزار می شد، آنها از المپیک ایده گرفتند. در این لوگوی جدید سه برگ - که نشانه سه قاره شرکت کننده در المپیک بود – در کنار هم قرار گرفتند. سه خط نیز در پایین این برگها عبور می کرد.


یک سال بعد آدیداس علامت خود و آرم سه نوار را ثبت بین المللی کرد. آدولف داسلر در سن 78 سالگی یعنی در سال 1978 درگذشت و سهام این شرکت برای پسر و خانواده اش ماند. اما در سال 1989 خانواده داسلر از شرکت بیرون رفتند و آدیداس به شرکتی "سهامی عام" تبدیل شد.

adidas-Solomon
در سال 1997 آدیداس شرکت Solomon Group را خرید و با آن شرکت یکی شد. Solomon Group وسایل و تجهیزات اسکی و کوهنوردی تولید می کرد. با خرید این شرکت، نام Adidas به Adidas-Solomon تغییر پیدا کرد.

امروزه آدیداس در اکثر کشورهای دنیا دارای شعبه و نمایندگی است. کارمندان این شرکت بیش از 13 هزار نفر هستند. آدیداس در اکثر رقباتها و تورنومنتهای معتبر جهانی مانند المپیک به عنوان یکی از حامیان اصلی حضور دارد.

آرم کنونی این شرکت، دومین آرمی است که آدولف طراحی کرده بود، با این تفاوت که زیر آن نوشته adidas نیز وجود دارد.

آدیداس در حال حاضر

این شرکت شامل چند شرکت کوچک‌تر است که عبارت‌اند از : شرکت «ری باک» که لباس ورزشی تولید می‌کند، شرکت «تیلور مید» و «مکس فلی» که توپ و وسائل گلف تولید می‌کنند.

شرکت آدیداس دومین بزرگ‌ترین تولید کننده لباس های ورزشی در جهان می‌باشد.سود خالص این شرکت در سال ۲۰۰۹ چیزی بالغ بر ده میلیارد و سی و هشت میلیون یورو می شود.

اين شركت در فرانسه  شعبه بزرگي دارد و وسايل آديداس كه در ايران موجود مي باشد اغلب ساخت ويتنام است كه تحت ليسانس شركت آديداس(در آلمان) مي باشد.

منبع:سایت سویت بن و  ویکی پدیا


 

۳.نایک( Nike)

تاریخچه نایک

نايك كه امروزه به عنوان یکی از بزرگترين توليد كنندگان پوشاك و تجهيزات ورزشی در جهان شناخته می شود،در اصل در سال 1962 توسط Bill Bowerman و Philip Knight تحت نام Blue Ribbon Sport در ايالات متحده امريكا تاسيس شد. هدف از تاسيس اين شركت توسط باورمن و نايت وارد كردن كفشهای ورزشی ارزان قيمت از ژاپن به آمريكا بود. در آن زمان كفشهای آلمانی به خصوص آديداس صنعت كفش سازی آمريكا را تسخير كرده بود. يك سال بعد از تاسيس شركت و وارد كردن كفش از ژاپن به آمريكا،Blue Ribbon Sport توانست تا كفشهاي ژاپنی Onitsuka Tiger كه امروزه به نام Asics شناخته می شود را در آمريكا شناسانده و بازار خوبی برايش فراهم سازد. پس از فروش خوب محصولات تايگر، باورمن به اين فكر افتاد تا طراحی مجدد شكل كفشهای تايگر را بهبود سازی كند و آن را با سلايق آمريكایی منطبق سازد.
پس او شروع به طراحی مجدد شكل كفشهای تايگر كرد و اتفاقاْ از طراحی جديد استقبال نيز شد.
در موازات اين عمل،نايت نيز به بازاريابی بيشتر و گسترده تر پرداخت و سعی كرد در مناطق و كشورهای ديگر كفشهای خود را بفروشد . او نيز در اين امر موفق بود. او از جف جانسون كه مدير فروش بود كمك گرفت.جانسون در امر فروش و بازاريابی بسيار فعال بود و توانست مقدار زيادی از كفشهای اين شركت را به دبيرستانی ها و جوانان آمريكایی بفروشد.
در سال 1971 آنها به اين فكر افتادند تا نام شركت را عوض كنند. آنها نام Nike را انتخاب كرد.پس از تغییر نام شرکت، خود شرکت نیزبا تغییرات بزرگی مواجه شد. ایجاد خط تولید جدید و تولید مستقیم از این تغییرات بود. با گذشت سالها به محصولات و گستره تولید آن نیز اضافه  می شد. اما محصولات جدید فقط شکل و روی جدید نداشتند، بلکه کارایی های آنها نیز به روز می شد. برای مثال در سال 1978 نایک، تکنولوژی Air خود را مرفی کرد. این تکنولوژی از یک پلاستیک پر از گاز در کفه کفش استفاده می کرد که این پلاستیک بالشتی شکل باعث می شد تا کف کفش نرم تر شود. در اواخر دهه 80 نایک شعار "Just Do It!" را برای خود برگزید و آنرا به عنوان شعار تجاری در انحصار خود در آورد.

نایک یکی از دو تولید کننده برترپوشاک و لوازم ورزشی می‌باشد و با شرکت آدیداس آلمانی در رقابت می‌باشد.نام كمپاني نايك از نام الهه پيروزي در يونان باستان گرفته شده است . لوگوي مربوطه در سال  1971  توسط کارولین دیویدسون که آن زمان دانشجوی رشته گرافیک دانشگاه هنر پورتلند  بود با قيمت بسيار پايين  35  دلار طراحي گشته است . منظور از اين لوگو بالهاي الهه پيروزي است . اولين باري كه لوگوي مربوطه در سال  1971  طراحي گشت نام نايك با رنگ نارنجي بر بالاي اين تصوير نوشته مي شد . شايد بتوان گفت كه آرم اين شركت حتي از نام آن نيز معروفتر گشته است .
آرم  مارك معروف در سال  1995  به طور رسمي به عنوان آرم تجاري شركت نايك ثبت گشت . اين بالهاي مجرد طراحي شده توسط دیویدسون  آرم بسيار بامعنايي براي كمپاني توليد كننده كفشهاي ورزشي مي باشد .

چندی پیش این شرکت آمریکایی در اقدامی عجیب و توهین آمیز، اسم جلاله "الله" را بر روی کفش های ورزشی خود قرار داد.

منبع وبلاگ پاتوق و ربی و سایت ویکی پدیا


 

۴.ریباک(reebok)                    

ریبوک  تولید کننده کفش‌های ورزشی، پوشاک و لوازم و معمولا تابع شرکت آدیداس است. نام آن از تلفظ آفریقایی ربوک (به انگلیسی: rhebok) که یک نوع غزال آفریقایی است، گرفته شده. این شرکت در شهربولتون در تاریخ 1895 با نام اصلی جی.دبلیو فوستر و برادران سونس) تاسیس شد و بعدها در سال 1958 به ریبوک تغییر نام داد.

 موسسان این شرکت، جو و جف فوستر بودند که نام را در لغت نامه‌ای پیدا کردند که ،جو فوستر به عنوان یک پسر در یک مسابقه برده بود. این دیکشنری نسخه‌ی جنوب آفریقایی بود، برای همین، اینگونه تلفظ می‌شدند.

شرکت آدیداس در سال 2005 میلادی با پرداخت مبلغ 3 میلیارد یورو توانست تمام سهام شرکت آمریکایی ریباک را خریداری کند و عملا صاحب این شرکت شود.اما چیزی که جلب توجه کرد، سیاست مدیران آدیداس بود که پس از خریداری ریباک نام این شرکت را تغییر ندادند ، چرا که نمیخواستند با این اقدام بازار فروش خود را از دست بدهند و فقط تکنولوژی آدیداس را در خطوط ساخت محصولات ریباک جایگزین کردند.

منبع:وبلاگ یو.تی.دی و ویکی پدیا


۵.اومبرو(umbro) 

                                                                       

شرکت اومبرو در سال ۱۹۲۴ در شهر ویلمسلو  تاسیس شد. اومبرو  تولید کننده لباس ورزشی و لوازم

ورزشی و کفش در منچستر انگلیس است و انحصارا لوازم مربوط به رشته فوتبال را تولید میکند این

شرکت در حال حاضر بخشی از شرکت نایک می باشد.اومبرو محصولاتش را در۹۰ کشور در اقصی نقاط

دنیا به فروش می رساند.


۶.کاپا(kappa) 

 

شرکت کاپا  مشهورترین شرکت تولید کننده لباس و کفش

 ورزشی در ایتالیا است که در سال ۱۹۱۶ در تورین ایتالیا تاسیس

 شد.این شرکت در ابتدا کارش را با تولید جوراب و لباس زیر

 شروع کرد.


7.اول اشپورت( uhlsport) 

                                                              

  آل‌اشپورت  یک کارخانه تولید تجهیزات فوتبالی است  در ابتدا

 لباس دروازه‌بانی). مقر آن کشور بالینگن آلمان می‌باشد و در سال

 ۱۹۴۸ تاسیس شده است. این شرکت دست‌کش دروازه‌بانی،

 ساق‌بند، توپ فوتبال، لباس تمرین و لباس بازی تولید می‌کند.

این شرکت حامی مالی تیمهای پرسپولیس،  ابومسلم،

 استقلال و راه آهن در ایران می باشد.


۸.آسیکس(asics)                             

شرکت آسیکس یک شرکت ژاپنی تولید کننده لوازم ورزشی در رشته های مختلف ورزشی مثل فوتبال

 ، تنیس،  بدمینتون،  اسکواش،  کریکت، والیبال و... میباشد.

این شرکت فعالیتش را در اول سپتامبر ۱۹۴۹ توسط کیهاچیرو  اونیتسوکا  با تولید کفشهای بسکتبال در

زادگاه اش  شهر کوبه شروع کرد.

نام این شرکت بر گرفته از یک اصطلاح لاتین  "anima sana in corpore sano"  که ترجمه اش این است،  

"عقل سالم در بدن سالم  "یا  "صدای ذهن در صدای بدن است"


 ۹.لوتو (lotto)

 

 

 

 

شرکت لوتو تولید کننده لوازم ورزشی است که فعالیتش را در ژوئن۱۹۷۳در ترویسو ایتالیا شروع کرد.

این شرکت تولید کننده لوازم ورزشی که به تولید کفشهای تنیس، بسکتبال، والیبال و  فوتبال نیز

میپردازد، محصولاتش را به بیش از شصت کشور دنیا صادر می کند.لوتو حمایت مالی از باشگاه سپاهان

 اصفهان را به عهده دارد.مالک شرکت لوتو خانواده کابرلوتو می باشند.


  ۱۰.لگا(Legea) 

                                                                                                            

 

 

یکی دیگر از تولید کنندگان لوازم ورزشی در دنیا شرکت لگا ایتالیا است که در سال ۱۹۹۰در پمپئی ایتالیا

 تاسیس شد.این علامت تجاری یکی از پرطرفدارترین علامتها در بین تیمهای ایتالیایی غیرحرفه ای است

 و حالا این طرفداری به تیمهای حرفهای دیگه ای مثل تیم ملی ایران ، بوسنی ، زیمباوه،   آلبانی و مونته نگرو  گسترش پیدا کرده است. 


 ۱۱.فیلا(Fila)

فیلا بزرگترین تولید کننده ایتالیایی لباسهای ورزشی است که در سال ۱۹۱۱در ایتالیا تاسیس شد.فیلا

توسط رئیس آن یون سو یون سرپرستی میشود.این شرکت در بیلا پیدمونت بوسیله برادران فیلا ایجاد

شد و ابتدائا برای مردم آلپ ایتالیا لباس تولید می کرد و در حال حاضر برای مردان ، زنان و بچه ها و

همچنین ورزشکاران تولید لباس را به عهده دارد. فیلا قبل از اینکه به تولید لباس ورزشی بپردازد یعنی در سال ۱۹۷۰ به تولید لباس زیر میپرداخت.


۱۲.دیادورا (Diadora)

 

 

شرکت دیادورا در سال ۱۹۴۸ در شهر  ونتو  ایتالیا توسط  مارچلو دانیلی تاسیس شد. این شرکت به

تولید کفشهای فوتبال تنیس،  دوچرخه سواری،  راگبی و لوازم مد می پردازد و دو کارخانه در آمریکا و

هنگ کنگ دارد. موسس این شرکت یعنی دانیلی در ابتدا کارش را به عنوان یک کارگر در یک کارخانه

کفش سازی در ایتالیا شروع کرد.او در ابتدا در کارخانه ای که تاسیس کرد کفش های کوهنوردی تولید می کرد.

منبع :ویکی انگلیسی

+ نوشته شده توسط پیام در سه شنبه سی و یکم فروردین ۱۳۸۹ و ساعت 11:40 |

(کار گل زار شود گر تو به گلزار آیی)

(نرخ یوسف شکند گر تو به بازار آیی)